Përballja e statistikave të ndeshjeve të luajtura, Çekia epërsi të lehtë ndaj Shqipërisë!

Shqipëria përballet sonte me Çekinë, në “Air Albania”, në një sfidë që mund ta afrojë edhe më shumë përfaqësuesen kuqezi me finalet e “Euro 2024”.

Në takimin e zhvilluar në Çeki, goli spektakolar i Bajramit u preu krahët vendësve, të cilët kanë udhëtuar drejt Tiranës me objektivin për ta fituar ndeshjen, si dhe me një ndjejë hakmarrjeje.

Por si ka qenë rrugëtimi i të dyja skuadrave deri në këtë pikë të eliminatoreve (Shqipëria ka zhvilluar 5 ndeshje, ndërsa Çekia 4)?

Duke marrë në analizë statistikat e ndeshjeve të zhvilluara në Grupin E, rezulton se çekët kanë një epërsi të lehtë ndaj kuqezinjve (në tabelë janë është shfaqur mesatarja e statistikave për ndeshje).

Shqipëria, në pesë ndeshje të zhvilluara, e ka kontrolluar topin mesatarisht në 51% të kohës, ndërsa Çekia, në katër sfida, këtë të dhënë e ka 54%.

Sa u përket gjuajtjeve në portë, Shqipëria ka arritur të godasë 9 herë për ndeshje, por vetë, në tri raste shënjestra ka qenë brenda katërkëndëshit, ndërsa Çekia nga 13 tentativa, pesë i ka pasur në portë, transmeton supersport.

Ka thuajse ekuilibër të plotë në raportin mes pasimeve në total dhe atyre të sakta: 444/376 Shqipëria dhe 467/372.

Related Posts