Sylvinho publikon listën e Shqipërisë me 26 lojtarët e ftuar për Euro 2024, vetëm një lojtar mbetet jashtë

Trajneri i Kombëtares së Shqipërisë, Sylvinho ka publikuar përfundimisht listën me 26 lojtarët e ftuar për Kampionatin Evropian “Gjermani 2024”, duke hequr një lojtar nga lista preliminare prej 27 të ftuarve.  

Kombëtarja e Shqipërisë është gati për Kampionatin Evropian “Gjermani 2024”, pasi ka mbyllur me sukses përgatitjet në qendrën stërvitore të Stegersbah të Austrisë ku zhvilluan edhe dy ndeshje miqësore në “Haladas Sportkomplexum” ndaj Lihtenshtejnit dhe Azerbajxhanit.

Pasditen e sotme kuqezinjtë do të udhëtojnë drejt Dortmundit aty ku do të akomodohen në kampin bazë gjatë ditëve të qëndrimit në Gjermani për finalet e “EURO 2024” në SportCentrum Kaiserau.

Trajneri Sylvinho dhe stafi teknik kanë marrë vendimin për sa i përket listës zyrtare të lojtarëve për Kampionatin Evropian.

Nga 27-të lojtarët e përzgjedhur në listën paraprake vetëm portieri Simon Simoni nuk do të jetë në Euro 2024, ndërsa pjesa tjetër e lojtarëve është gati për të dhënë maksimumin.

Pavarësisht se nuk do të ketë mundësi të japë kontributin e tij në fushë portieri Simon Simoni do të udhëtojë me ekipin drejt Dortmundit në kampin bazë dhe do të qëndrojë me skuadrën në mbështetje të kuqezinjve në Gjermani.

Lista e Shqipërisë për Euro 2024

PortierëEtrit Berisha, Thomas Strakosha, Elhan Kastrati;

MbrojtësBerat Gjimshiti, Elseid Hysaj, Ivan Balliu, Ardian Ismajli, Arlind Ajeti, Naser Aliji, Mario Mitaj, Enea Mihaj, Marash Kumbulla;

MesfushorëAmir Abrashi, Kristjan Asllani, Nedim Bajrami, Medon Berisha, Klaus Gjasula, Qazim Laçi, Ernest Muçi, Ylber Ramadani;

SulmuesJasir Asani, Armando Broja, Mirlind Daku, Arbër Hoxha, Rey Manaj dhe Taulant Seferi;

/LEXOSHPEJT/.

Related Posts