Finalja e Ligës së Kampionëve: Real Madridi arrin me vonesë për fitoren 2–0 ndaj Dortmundit

Dortmundi dominoi pjesën e parë, por Madridi mori kontrollin pas pjesës së parë

Finalja e Ligës së Kampionëve: Real Madridi arrin me vonesë për fitoren 2–0 ndaj Dortmundit

Real Madridi është i pashmangshëm në finalen e Champions League. Los Blancos fituan titullin e tyre të 15-të të Ligës së Kampionëve me një fitore 2–0 ndaj Borussia Dortmund. Dortmundi po kërkonte kampionatin e tyre të dytë në historinë e klubit.

Gjatë gjithë pjesës së parë, Dortmundi dukej si klubi më i mirë, duke mbajtur shpesh topin në anën madrilene të fushës dhe duke krijuar raste të shumta shënimi. Megjithatë, Madridi nuk dhuroi një gol pasi ndeshja shkoi në pjesën e parë të barabartë me rezultatin 0–0.

Madridi u përpoq të ndryshonte taktikat në fillim të pjesës së dytë dhe Vinicius Junior bëri një rrugë drejt rrjetës që fitoi një goditje dënimi. Por tentativa e Toni Kroos shkoi në këndin e sipërm të majtë dhe portieri i Dortmundit Gregor Kobel e largoi atë.

Ky ishte fillimi i Madridit që merrte më shumë kontroll dhe luante më agresivisht. Në minuten 73:30, Dani Carvajal më në fund depërtoi me një goditje me kokë nga një goditje këndi nga Kroos që shkoi lart dhe larg nga Kobel për epërsinë 1–0. Ky ishte goli i gjashtë i Carvajal këtë sezon, por i pari në Champions League dhe padyshim që erdhi në kohën më të mirë të mundshme për Madridin.

Menjëherë pas kësaj në minuten 82:10, Vinicius mori një pasim nga Jude Bellingham dhe e dërgoi atë në epërsi 2–0. Bellingham ndërpreu me lehtësi një pasim në qendër nga Ian Maatsen dhe gjeti Vinicius të hapur për një goditje të pastër dhe golin e tij të 24-të të sezonit.

Dortmundi dominoi pjesën e parë, por nuk arriti të shënonte
Dortmundi humbi disa raste për të shënuar në mes të pjesës së parë. Ndoshta më i miri prej tyre ishte nga Niclas Füllkrug, gjuajtja e të cilit kaloi Thibaut Courtois goditi shtyllën.

Karim Adeyemi dhe Julian Brandt gjithashtu patën shanse të shkëlqyera për të hapur rezultatin, por ose u detyruan jashtë rrjetës nga mbrojtësit ose një goditje doli jashtë.

Aksioni u duk shpesh të ndodhte në anën e Madridit të fushës në pjesën e parë. Por Dortmundi nuk mundi të depërtonte.

Ndërkohë që Madridi e mbajti ndeshjen pa gola, Vinicius Junior pati një mundësi në minuten 43:00, duke goditur në krahun e majtë. Megjithatë, Mats Hummels e shtyu Juniorin përpara se ai të humbiste topin në një përpjekje me rrëshqitje.

Tifozët nuk kishin kohë për argëtim para ndeshjes
Një çështje për të cilën tifozët e të dy klubeve – dhe pothuajse të gjithë ata që shikojnë në stadium ose në TV – mund të pajtohen ishte se rockeri Lenny Kravitz që performonte në fushë aq afër kohës së lojës ishte i panevojshëm.

Kravitz bëri një performancë solide, duke përzier hite si “Fly Away” dhe “Are You Gonna Go My Way” me këngë nga albumi i tij i ri, “Blue Electric Light”. Megjithatë, askush nuk ishte i pranishëm – veçanërisht Muri i Verdhë duke kënduar “You’ll Never Walk Alone” – dukej i impresionuar, i paduruar që finalja e UCL të fillonte.

Ata tifozë të Dortmundit u emocionuan përfundimisht me një pjesë të parë të fortë nga klubi i tyre. Shpërdorimi i këtyre tre rasteve për shënim ka të ngjarë të bëjë që pjesa e dytë të rritet dhe përparimi i Madridit edhe më zhgënjyes.

Ja si u zhvillua e gjithë ndeshja drejtpërdrejt:

Shkruan Gazeta Y!Sports, Raporton /LexoShpejt/

Related Posts