Vdes polici gjerman që u godit me thikë ditë më parë nga një terrorist

Një polic gjerman 29-vjeçar vdiq të dielën pasi u godit me thikë në mënyrë të përsëritur gjatë një sulmi në një tubim anti-islamik në Gjermani.

Një burrë me thikë sulmoi dhe plagosi disa njerëz të premten në sheshin e tregut në qytetin Mannheim në Gjermaninë jugperëndimore.

Policia u godit disa herë me thikë në pjesën e kokës, ndërsa po përpiqej të ndërhynte, tha policia lokale në një deklaratë.

Pesë persona që merrnin pjesë në një tubim të organizuar nga Pax Europa, një grup fushatash kundër islamit radikal , u plagosën në sulm.

Menjëherë pas sulmit, ai iu nënshtrua operacionit urgjent dhe u vu në koma artificiale, por vdiq nga plagët e tij të dielën, tha policia.

Në lidhje më këtë ngjarje ka reaguar edhe kancelari Olaf Scholz, i cili u shprehë  se ishte thellësisht i pikëlluar nga vdekja e oficerit të policies.

“Angazhimi i tij për sigurinë e të gjithëve ne meriton njohjen më të lartë”, tha Scholz në X.

Related Posts