Korriku i këtij viti ishte muaji më i nxehtë i regjistruar ndonjëherë në Tokë – me ‘pasoja të rënda’ për njerëzit dhe planetin

Korriku ishte muaji më i nxehtë i regjistruar ndonjëherë në Tokë, sipas Shërbimit të Ndryshimeve Klimatike të BE-së Copernicus (C3S).

Muajin e kaluar, temperaturat mesatare ishin afërsisht një të tretën e shkallës më të larta se rekordi i mëparshëm i vendosur në vitin 2019.

Dhe rekordet zakonisht thyhen vetëm me të dhjetat ose të qindtat e shkallës, shkruan Euronews, përcjell Telegrafi.

Siç thuhet më tej, Amerika e Jugut dhe pjesa më e madhe e Antarktidës përjetuan temperatura shumë mbi mesataren, ndërsa vendet në të gjithë hemisferën veriore – përfshirë Evropën Jugore – panë valë shumë të nxehta.

“2023 është aktualisht viti i tretë më i ngrohtë deri më sot me 0,43ºC mbi mesataren e fundit, me temperaturën mesatare globale në korrik në 1,5°C mbi nivelet para-industriale”, thotë Samantha Burgess, zëvendësdrejtoreshë e C3S.

Ajo shton se, megjithëse nuk do të thotë ende një shkelje e objektivit të Marrëveshjes së Parisit, “kjo tregon urgjencën për përpjekje ambicioze për të reduktuar emetimet globale të gazeve serrë, të cilat janë shtytësi kryesor pas këtyre rekordeve”.

Sipas shkrimit të Euronews, C3S dhe Organizata Botërore Meteorologjike morën vendimin e pazakontë për të njoftuar se korriku ishte caktuar të ishte muaji më i nxehtë ndonjëherë përpara përfundimit të tij.

Llogaritjet e së martës konfirmojnë se 29 ditët nga 3 deri më 31 korrik panë temperaturat më të larta që kur BE filloi regjistrimin në vitin 1940.

Muajin e kaluar u shënua gjithashtu dita më e nxehtë në botë më 6 korrik, kur temperaturat arritën një mesatare prej 17.08°C – duke thyer një rekord të mëparshëm të vendosur në gusht 2016.

Ndërkohë raportohet se rekordet u thyen edhe për temperaturat globale të sipërfaqes së detit.

Pas temperaturave “të pazakonta të larta” në prill, sipërfaqja e oqeanit u ngroh në mbi 0.51°C mbi mesataren 1991-2020 në korrik.

C3S paralajmëron se ngrohja pritet të përkeqësohet në muajt e ardhshëm pasi fenomeni i motit El Niño përkeqëson efektet e ndryshimeve klimatike të shkaktuara nga njerëzit.

“Temperaturat rekord janë pjesë e tendencës së rritjes drastike të temperaturave globale. Emetimet antropogjene janë në fund të fundit nxitësi kryesor i këtyre temperaturave në rritje”, shpjegon Carlo Buontempo, drejtor i C3S.

Dhe sipas tij, “rekordi i korrikut nuk ka gjasa të mbetet i vetmi këtë vit”. /Telegrafi/

Related Posts