Zyrtare: Atalanta blen përfundimisht De Ketelaere nga Milani

Atalanta ka konfirmuar zyrtarisht transferimin përfundimtar të Charles De Ketelaere nga Milani, duke aktivizuar opsionin e blerjes së tij.

Sulmuesi belg 23-vjeçar nuk arriti të impresiononte në sezonin e tij debutues në Itali, pasi iu bashkua kuqezinjve nga Club Brugge, duke arritur vetëm një asistim në 40 paraqitje, por ai gjeti një frymë të re në Bergamo nën drejtimin e Gian Piero Gasperinit.

De Ketelaere shkëlqeu për Atalantën, duke luajtur një rol vendimtar në triumfin e tyre në Ligën e Evropës dhe në top katërshe në Serie A, duke shënuar 14 gola dhe duke dhënë 11 asistime në 50 ndeshje, duke rikthyer rezervat e tij pas një sezoni të vështirë me Milanin.

Sot, Atalanta ka konfirmuar se ka aktivizuar opsionin e blerjes bashkangjitur me marrëveshjen e huazimit të De Ketelaere nga Milani, duke e marrë sulmuesin në një transferim përfundimtar pas kushteve të rënë dakord verën e kaluar.

“Atalanta BC ka kënaqësinë të njoftojë se e drejta për paraqitjet sportive të Charles De Ketelaere është tërësisht në pronësi të Klubit Nerazzurri”, thuhet në njoftim.

Skuadra e Bergamos pagoi 3 milionë euro për huazimin e 23-vjeçarit dhe tani do të paguajë 22 milionë euro të tjera plus 2 milionë euro shtesë për ta bërë qëndrimin e tij të përhershëm, me një klauzolë të rishitjes prej 10% të përfshirë.

Klubi u përpoq, por nuk arriti të sigurojë një zbritje nga kuqezinjtë, të cilët qëndruan të vendosur në pozicionin e tyre.

Related Posts