Spalletti: Sylvinho ka bërë një punë të shkëlqyer, ndeshja me Shqipërinë do të jetë e vështirë

Trajneri i Kombëtares së Italisë, Luciano Spalletti ka mbajtur sot konferencën për media në prag të ndeshjes së nesërme me Shqipërinë në Kampionatin Evropian Euro 2024.Italia e nis nesër aventurën për mbrojtjen e titullit të kampionit evropian nesër, kur do të përballet me Shqipërinë me fillim nga ora 21:00, raporton KosovaPress.Fillimisht, Spalletti kishte lëvdata për punën e Sylvinhos, ndërsa tha se ndeshja e nesërme do të jetë e vështirë.

“Në një nivel personal është jashtëzakonisht emocionuese, por me kalimin e orëve bëhet gjithnjë e më e madhe. Kjo është një ndeshje e ndërlikuar. Sylvinho ka bërë një punë shumë të mirë me një mori lojtarësh cilësorë, shumë prej të cilëve i njohim nga Seria A”, tha Spalletti.

Herë pas here rezultatet mund të ndryshojnë, por është e vështirë të gjurmosh trajektoren e një ndeshje futbolli – ndonjëherë rezultati nuk përputhet me mënyrën se si ka përfunduar një ndeshje. Ne kemi markën tonë të futbollit dhe duhet të mbajmë besim në të, por ndonjëherë kundërshtarët tuaj ju ndalojnë. Ky është futbolli! por kam besim se mund të imponojmë planin tonë të lojës”, tha Spalletti.

Spalletti po ashtu foli edhe për karakterin e Italisë, ku ndër të tjera tha se “gjigantët dhe heronjtë nuk dalin me frikë; dalin me pasion dhe besim”.

“Për çdo fëmijë që del çdo mbrëmje dhe djersitet, ulet në gjunjë, atëherë ne jemi heronjtë e tyre, ajo që ata ëndërrojnë. Varet nga ne që të jetojmë deri në këtë. Gjigantët dhe heronjtë nuk dalin me frikë; dalin me pasion dhe besim. Secili prej nesh duhet të sigurohet se ka kutinë e veglave të tij dhe mund të vidhos ose zhvidhos atë që duhet”, tha Spalletti.Për fund, Spalletti diskutoi nëse Italia do të luajë me tre apo me katër lojtarë në repartin e mbrojtjes.

Mund të luajmë me tre mbrojtës dhe mund të jemi më sulmues sesa me një mbrojtje me katër lojtarë. Ne gjithashtu duhet të jemi në gjendje të luajmë me dy sulmues – ne kemi dy sulmues të fortë jashtë dhe jashtë dhe Raspadori mund të luajë vetëm jashtë sulmuesit dhe të lidh sulmin. Duhet të jemi të adaptueshëm”, tha Spalletti.

Spalletti gjithashtu e konfirmoi se Barella përfundoi seancën e plotë stërvitore të enjten dhe do të stërvitet sërish sot. Ai thotë se do të konsultohet me stafin stërvitor dhe vetë lojtarin “siç e ka pasur këtë ngatërresë më parë, kështu do të jetë në gjendje ta gjykojë”. Mënjanë Barellën, Italia ka të gjithë lojtarët e gatshëm.

Related Posts