Kandidati i një bashkie meksikane, ekzekutohet para mbështetësve të tij në ditën e fundit të fushatës

Një kandidat për kryetar bashkie në shtetin qendror meksikan Morelos u vra të martën, ndërsa një tjetër u plagos me armë zjarri në shtetin perëndimor Jalisco, thanë zyrtarët e të dy shteteve në incidentin e fundit të dhunës që synonte politikanët meksikanë këtë vit.

Sulmet ndodhën më pak se një javë përpara se meksikanët të shkojnë në kutitë e votimit për të zgjedhur një president të ri dhe 20,000 zyrtarë të tjerë publikë, në një fushatë të dëmtuar nga vrasja e 30 kandidatëve

Në shtetin Morelos, viktima ishte Ricardo Arizmendi, një kandidat për kryetar bashkie të qytetit të Cuautla, u tha nga kjo komunë në një deklaratë në mediat sociale. Zyrtarët thanë se Arizmendi nuk kishte histori incidentesh sigurie dhe nuk kishte kërkuar masa mbrojtëse.

Në shtetin Jalisco, kandidati Gilberto Palomar, i cili kandidonte për kryetar bashkie të komunës Encarnacion de Diaz, dhe dy nga ndihmësit e tij u qëlluan brenda një shtëpie, njoftoi në mediat sociale koordinatori i sigurisë së shtetit Ricardo Sanchez Beruben.

Sipas qeverisë meksikane, që nga fillimi i fushatës zgjedhore në shtator 2023, janë vrarë 22 kandidatë, një shifër më e ulët se numërimi i Data Civica. Mediat meksikane raportojnë se Arizmendi u ekzekutua në ditën e fundit të fushatës zgjedhor.

Related Posts