Flakët shpërthejnë në Izraelin verior pas sulmeve ndërkufitare nga Libani

Flakët shpërthejnë në Izraelin verior pas sulmeve ndërkufitare nga Libani
Zjarret e mëdha shpërthyen në Izraelin verior gjatë natës, tha policia izraelite herët të martën, duke ia atribuar flakët zjarrit me raketa nga Libani jugor.

Flakët konsumuan rreth 4,000 dunama (1,000 hektarë ose 400 hektarë) të rajonit verior, tha shefi lokal i zjarrfikësve izraelitë Boris Eisenberg. Shërbimet e Zjarrfikësve dhe Shpëtimit të Izraelit thanë se 18 ekipe zjarrfikëse, duke përfshirë një skuadron të zjarrfikësve ajror, ishin vendosur.

Ekipet punuan gjatë natës dhe “fituan kontrollin në të gjithë sektorët”, tha Eisenberg.

Dy zjarre të tjera po përhapeshin në veri për shkak të kushteve të motit dhe një përgjues që ra në pyllin Biriya në Galilenë e Epërme, tha të martën Uri Cohen, një zëdhënës i shërbimeve të zjarrfikësve dhe shpëtimit në veri.

“Ne pamë përgjimin dhe u përgjigjëm me forca të shtuara dhe intensitet të lartë,” tha Cohen, duke shtuar se forcat po përpiqeshin të frenonin zjarrin.

Autoritetet filluan evakuimin e banorëve pasi zjarret shpërthyen në mesditën lokale të së hënës në rajonin malor të Galilesë, tha policia izraelite. Autoritetet thanë se ndihmuan në evakuimin e shtëpive në Kiryat Shmona, një qytet verior pranë kufirit libanez.

Zjarret erdhën pasi Izraeli paralajmëroi të hënën se pritej një valë të nxehti dhe paralajmëroi kundër ndezjes së zjarreve në pyje.

Grupi islamik i Libanit, Hezbollah, tha të hënën se lëshoi ​​një “tufe dronësh” në komandën ushtarake të Galilesë të Izraelit, duke shkaktuar zjarre në ndërtesë. Grupi tha se ata ishin një përgjigje ndaj sulmeve izraelite ndaj shtëpive dhe forcave të Hezbollahut në Libanin jugor, duke shtuar se tre luftëtarë të Hezbollahut u vranë të hënën.

Mijëra banorë izraelitë janë zhvendosur pasi filluan armiqësitë ndërkufitare midis Hezbollahut dhe ushtrisë izraelite në tetor të vitit të kaluar. Grupi libanez tha se sulmet e tij në Izraelin verior ishin

Related Posts